outlook'ta mail hesaplarının ayarlanması outlook bir mail alışveriş programıdır. yahoo, eski hotmail hesapları, gmail, üniversite ve özel server mailleri, ttNet gibi bir çok mail server’ini destekler. outlook hakkında bildiğimiz herşeyi yazmaya çalışacağız. eğer unuttuğumuz, yanlış bildiğimiz, veya eksik bıraktığımız, birşeylere raslarsanız, iletişim linkinden maillerinizi bekliyorum.

ttmail mail’inin Outlook ayarları
outlook programı iki tanedir. microsoft outlook ve outlook expresdir. biz outlook expres üzerinde çalışacağız. 1. outlook expres açıldığında kendisinin sizin varsayılan e-posta programınız olmadığını bu durumu düzeltmek için onayınız gerektiğini söyler. evet deyin. Bu ilk açılışndaki, yapacağımız ayar diyelimki hayır dedik ne olacak. Ozaman solAlt tuşuna basılıyken a harfine basarak araçlardan hesaplara geliriz. Oradanda ekleyi buluruz. Şimdi ise evet dediğimizi varsayalım ve devam edelim.
2. çıkan pencerede muhtemelen görünen ad yazınız der tabi bu pencereden önce bir seçim yapmanız gerekirse postayı seçmelisiniz. görünen ad kısmına türkçe karakter kısıtlaması olmaksızın sizi temsil edecek bir şey girin adınız veya rumuzunuz gibi. ileri deyin.

3. burada e-posta adresiniz sorulur; e-postanızı aynen girip, yazdıktan sonra ileriyi tıklayın.

4. gelen posta imap http veya pop 3 sunucusu yazınız der. Buraya: pop3.ttmail.com yazın. bir kez tab basın giden posta smtp sunucusunu sorar oraya smtp.ttmail.com yazın. sonra yine tablarla ilerleyip ileriyi tıklayın.

5. çıkan alanda karşınıza direk yazı alanı gelir buraya kulllanıcı adınızı yazın. örnek olarak buraya korlervadisi@ttmail.com yazılacak. eğer örnekteki gibiy kendiliğinden varsa hiç karışmayın. bir tab yaparak.

6. parola yani şifre alanına geliriz. Buraya e mail şifrenizi yazın. bir kez daha tab yaparak;

7. parolayı anımsa onay kutusu çıkacak eğer bilgisayarı yalnızca siz kullanıyorsanız, space ile işaretleyin. yok ortak kullanılıyorsa, işaretlemezsiniz böylece her defasında şifre sorar. bir tab daha yaparakgeleceğimiz alanda ise:

8. güvenli parola doğrulaması onay kutusudur burayı hiç dokunmadan geçin.

9. tablarla ilerleyerek, ileriyi bulup tıklayın.

10. hesabınızı kurmak için gerekli bilgileri başarıyla girdiniz, der sonu tıklayın. (fakat işimiz daha bitmedi.yapacağımız birkaç işlem dahavar.) 11: outlook programını açın veya açıksa alt tuşuna sonrada a harfine peşpeşe basın ve araçlara gelin.
12. sonra ok tuşlarıyla hesapları bulun. enter tuşuna basın.

13. orada çıkan pop3.ttmail.com diye başlayan hesap az önce oluşturduğumuz hesaptır. Oklarla üzerine gelerek seçili hale getirin.

14. tablarla ilerleyerek özellikleri bulup; enter’e basın.

15. özelikler alanı açılır burada ctrl tab ile sunucular sekmesine gidin ve tablarla ilerleyerek, sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor kutusunu bulup space ile işaretleyin.

16. ctrl tab tuşlarını kullanarak gelişmişe gidin ve giden posta sunucusu numarasını 25 ten 587 ye çevirin.

17. tamamı bulup enter’e basın.

18. tablarla ilerle ve kapatı bul ve boşluk çubuğuyla tıkla işlem tamamdır.

gMail hesab’ının outlook ayarları: gMai’in outlok ayarları iki yoldanda yapılır ilk yol ttNet mail ayarlarında olduğu gibi direk elle yazarak oluşturabiliriz ikincisi bir program yardımıyla bu işi kolayca halledebiliriz. Biz ikisinide anlatacağız. önce ilkini sonrada ikincisini uygulayarak yapalım.İlk yolumuz:

1. outlook express programını açın.

2. araçlar menüsünden hesapları tıklatın.
3. ekleyi tıklatın, gelen menüden postayı seçin.

4. görünen ad kısmına istediğiniz adı yazarak next düğmesini tıklatın.
5. e-mail adresi alanına tam e-mail adresinizi (kullanıcıadı@gmail.com) yazın ve ileri düğmesini tıklatın.

6. gelen posta sunucusuna pop.gmail.com bir tab yaparaktagiden posta sunucusuna smtp.gmail.com yazın. tablarla ilerleyerek;
7. ileri düğmesini bulup boşluk çubuğuyla tıklayın.

8. gelen alana, kullanıcı adınızı (bu genelde otomatik yazılır) bir tab yaparaktaşifrenizi yazın. tablarla ilerleyerek
9. önce ileri düğmesini tıklatın. sonrada sonu tıklatın. (ancak, sakın bitti sanmayın.)

10. yeni oluşturduğunuz pop3.gmail.com hesabının üstüne gelin ve tablarla ilerleyerek; özellikleri tıklatın.
11. ctrl tablar yaparak gelişmiş taba gidin.

12. giden posta için "bu sunucu için güvenli bağlantı (ssl) gereklidir." onay kutusunu bulup onaylayın. tabla ilerleyin
13. giden posta alanına 465 yazın. tabla ilerleyerek

14. gelen posta için "bu sunucu için güvenli bağlantı (ssl) gereklidir." onay kutusunu bulup onaylayın ve gelen posta port numarasını 995 olarak değiştirin. ctrl tablar yaparak;
15. sunucu tabına gidin ve sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor onay kutusunuişaretleyin. tablarla ilerleyerek;

16. tamamı bularak tıklayın.

diğer yolumuz:
1.önce gmailconfik programını bilgisayarınıza indirin.

2. programı çalıştırın ve orada sorulan ad ve e-posta kısımlarına bilgilerinizi girin. Bu arada Eğer siz bir değişiklik yapmazsanız kendisi otomatikmen Outlook expres’i seçmiştir.
3. tablarla ilerleyerek configure düğmesini bulup tıklayın. (bu küçük program gmailin ayarlarını otomatikmen kendisi yapar

4. outlook’u açar araçlardan hesaplara gireriz.
5. geldiğimiz alanda gmail i bulup okla üzerine gelir tablarla özellikleri bulup tıklarız.

6. geldiğimiz alanda bir kere ctrl tab yapıp, tablarla ilerleyerek daha öncede yaptığımız gibi parolamı hatırla onay kutusunu isteğinize göre işaretleyin yada işaretlemeyin ama biz işaretli kabul edip işaretleriz. Sonrada e mail şifremizi yazalım. Tablarla ilerleyip tamamı tıklarız.
7. tablarla ilerleyip kapatı bulur tıklayarak işlemi sona erdirmiş oluruz.

Ancak emaillimizle ilgili bir işlem daha yapmamız gerekiyor. gmail i outlookta çalıştıra bilmek için gmail kutunuza gidip oturum açıp oradanda bir takım Pop3 yönlendirmeyle ilgili ayarlamalar yapmak gerekiyor. (Burada işimiz kolay değil. İsterseniz bu nu Şimdi yapalım. gMail pop3'den yönlendirme ayarları outlooktan gMail'le ilgili tüm ayarları yapmış olun eğer bu ayarı yapmazsanız gMail outlook’ta çalışmayacaktır. pop3 yönlendirme ayarlarını yapabilmemiz için internet kullanımını gmail posta kutusunu ve jaws kullanımını orta düzeyde bilmeniz gerekecektir bu bilgilere sahipdeğilseniz, pop3 yönlendirme ayarlarını bilenbirine yaptırın. enkısa sürede gerekli bu bilgileri öğrenmenizde fayda vardır.
1. gMail posta kutunuzu açın. içine girmiş olun.

2. (gMail posta kutunuzdayken ekran okuyucular için belirtilen ayarları sakın burada yapmayın.) posta kutunuzda aşağı oklarla ilerleyerek gMail kulanıcı adınızın olduğu yeri bulun. Örneğin korlervadisi@gmail.com yazan yeri bulmalısınız. bu satırda ayarları tıklayıp açacağımız yer var. jaws normalde iken burayı okumuyor.
3. kullanıcı adımızın yazdığı yerdeyken jaws imlecine geçerek ve ctrl tuşuna elimizi basılı tutarak, sağ oktuşuyla ayarlar yazan yeri bulup; sol maus tuşuyla burayı tıklamalıyız. tıkladıktan sonrada insört eskeyp yapıp, ekranımızı tazelemeliyiz.

4. ayarlar penceresi açılır burada iken süzgeçler, genel hesaplar, pop3 ve yönlendirme yazan yeri, oklarla yada tablarla ilerleyerek bulun.
5. süzgeçler, yazan yerdeyken tekrar jaws imlecine geçin. ctrl sağ okla ilerleyerek yönlendirmeyi yada pop3 yazan yeri bulup; sol maus tuşuyla tıklayın. (insört eskeyplede ekranı tazelemeyi unutmayın.)

6. açılan pencerede iken, f klavye kullananlar ı harfine basarak, q klavye kullananlar ise r harfine basarak pop3'ü şuandan itibaren gelen ePostalarım için etkinleştiri bulup enter tuşuna basarak işaretlemiş ve yazı yazma alanını açmış oluruz.
7. açılan yerdeyken bir tab yaparak aşağı ok tuşuyla gelen epostanın kopyasını silin ve çöp kutusuna gönderi bulun ve üzerine gelin.

8. bu yaptıklarımızı kaydetmeliyiz bunun için tablarla ilerleyerek, değişitklikleri kaydet'i bulup, boşluk çubuğuyla tıklamalıyız. değişiklikleriniz kaydedildi derse işlem tamamdır.
yahoo mailinin outlook ayarları

1. Araçlar menüsünde, “Hesaplar” seçeneğine tıklayın. posta” sekmesini seçin.
2. tabla ilerleyerek ekle düğmesini bulup tıklayın. Ekle menüsünde, “Posta” seçeneğine tıklayın.

3. açılan alandan Görünen Ad etiketli metin kutusuna adınızı yazın v tablarla ilerleyip İleri düğmesine tıklayın.
4. E-posta Adresi kutusuna Yahoo! Posta adresinizi yazın(“@yahoo.com.tr” uzantısını unutmayın) ve tabla ilerleyip İleri” düğmesine tıklayın.

5. Gelen posta sunucum...” altında “POP3” sunucusunu seçin. bir tab yapın.Gelen Posta (POP3, IMAP ya da HTTP) Sunucusu kutusuna pop.mail.yahoo.comyazın. bir tab daha yapın.Giden Posta SMTP) Sunucusu kutusuna smtp.mail.yahoo.comyazın. tablarla ilerleyip, İleri” düğmesine tıklayın.
6. açılan alanda (“@yahoo.com.tr” olmadan e-posta adresinizi yazınız.) bir tab yapın.

7. Parola kutusuna Yahoo! Posta parolanızı yazın. bir tab daha yapıp;
8. Outlook Express’in parolanızı anımsamasını isterseniz, Parolayı anımsa” kutusunu işaretleyin. tabla ilerle

9. Güvenli Parola Doğrulama gerektiriyor seçeneğini işaretlemeyin. tekrar tab yapın.
10. Sunucum Kimlik Doğrulama Gerektiriyor” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Tabla ilerleyip;

11. İleri” düğmesine tıklayın. tabla ilerle
12. Son” düğmesine tıklayın.

13. Yahoo! Posta Sunucusu’ndan mesajların silinmesini kontrol etmek için:Hesaplar” seçeneğine tıklayın.
14. Posta” sekmesini seçin. pop.mail.yahoo.com hesabın üzerine oklarla gelin. Tablarla ilerleyip özellikleri tıklayın.

15. açılan alanda ctrl tablar yaparak, Gelişmiş” sekmesini gelin.Yahoo! Posta mesajlarınızı bilgisayarınızın yanı sıra Yahoo! Posta sunucusunda da saklamak isterseniz, pencerenin altındaki Dağıtım bölümünde “Mesajların bir kopyasını sunucuda bırak” onay kutusunu işaretleyin. Mesajlarınızı Outlook Express’e aldıktan sonra mesajlarınızın Yahoo! Posta sunucusundan silinmesini isterseniz, bu kutuyu işaretlemeyin.
16. İSS’niz bağlantı noktası 25’i engellerse ya da e-posta gönderemezseniz, Yahoo!’nun SMTP sunucusu üzerinden posta göndermek için bağlantı noktası 587’yi kullanmanız gerekir. Bu değişikliği yapmak için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

17. Araçlar” menüsünde, “Hesaplar” seçeneğine tıklayın.
18. Yahoo! POP hesabınızı seçin ve “Özellikler” düğmesine tıklayın.

19. açılan alanda ctrl tablar yaparak, Gelişmiş” sekmesine gelin. tablarlailerleyerek Giden sunucu (SMTP)” yanında bağlantı noktasını 25’ten 587’ye değiştirin. tabla ilerleyin.
20. Uygula” seçeneğine, ardından “Tamam” ve “Kapat” düğmesine tıklayın. 21. yahoo mail hesabının outlook'ta çalıştırıla bilmesi için pop3 erişimle yönlendirmesini etkinleştirmemiz gerekir. şimdi bunu anlatayım:

a: yahoo e posta kutunuzu açın.
b: açılan epostanızdan insört f7 yaparak sonrada s harfine basarak seçenekleri bul ve enter'e basınız.

c: açılan alanda insört f7 yapın sonrada p harfine basarak, pop erişim yönlendirmeyi bulun. Sonrada Şift enter'e basın.

ç: açılan alandada q klavye kullananlar r f klavye kullananlar ı harfine basarak webve posta erişimini boşluk çubuğuyla işaretler sonrada iki defa azönce ki tuşlara basar oradaki tüm mailleri almak istiyorum ibaresini işaretler, sonrada q klavye kullananlar b, harfine, f, klavye kullananlarda ç, harfine basarak saklayı bulup boşluk çubuğuna basarız. böylece işlemi bitirmiş oluruz.

22. bu tam olarak çalışmasada biz yinede buraya kendi sitesinde bahsedildiği gibi alıp, ekledik. bize uygun bir açıklama olsun diye, bazı eklemelerde bulunduk.

hotmail outlook ayarları:

ayarları artık ayrıntılı ve uzun uzun yazmaya gerek yok. zira mantık yukardaki mantığın aynısı. oradan inceleyipkıyaslama yaparak aşağıdaki teknik bilgileri kullanabilirsiniz.
1. pop3 gelen bağlantı: pop3.live.com
2. smtp giden bağlantı: smtp.live.com
3. sunucum kimlik doğrulama gerektiriyor: işaretlenecek.
4. güvenli parola doğrulaması gerektiriyor: karışılmayacak.
5. posta göndermeyle ilgili sorun yaşanırsa, yani postalar gitmezse, giden posta smtp numaras 587 olarak değiştirilip denenecek.
6. nasıl yapılacağıyla ilgili birşey bilinmiyorsa, yukarıdaki ttmail tanıtımı okunarak aynı yol ama buradaki bilgiler girilerek, takip edilecek.