windows 7 veya 8 e driver eklemek

bu yazımızda, Windows 7 veya 8 e driver entegre etmeyi işleyeceğiz. konuda geçen sürücü harflerini, kendi bilgisayarınıza göre düzenlemeniz gerekir. önemli uyarı: kurulum sonrası boyut artacaktır en azından 30 gb lık bir harddiske kurulum yapınız. ve driver gömme işlemlerini yeterli boş alanı olan bir sürücünüzde yapınız masaüstü önerilmez. ben bu yöntemle driver pack solition programının veri tabanını entegre ettim ve hepsi düzgünce kuruldu. hata verirse, c\Windows\dism klasöründeki log dosyasından kontrol edip, hatalı klasörleri eksiltmeniz gerekiyor. çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim takıldığınız bir nokta olursa, buradan sorup cevap alabilirsiniz. tekrar ediyorum; d e gibi sürücü harflerini, w7 windows7 win7 gibi Windows 7 klasörlerinizi ve driver dosyalarının bulunduğu klasörleri kendi şartlarınıza ve ortamınıza göre ayarlayınız yada kodları değiştiriniz. yani varsa d sürücünüze w7 diye klasör açıp, içine Windows 7 dosyalarınızı kopyalıyorsunuz. iso şeklinde olmayacak yani. isterseniz iso dosyasını oraya atıp, winrar ile buraya çıkar diyerekte dosyaları w7 klasörüne çıkarabilirsiniz. bu arada d sürücüsüne mount adında bir boş klasör açmayı unutmuyoruz. driver larımızıda, d sürücüsündeki drivers klasörüne topluyoruz.
aşağıdan windows wim dosyasının özel bilgilerini öğreniyoruz.

Dism /Get-WimInfo /WimFile:D:\w7\sources\install.wim

açılan ekrandaki Windows sürümünü not ediyoruz.

aşağıdaki satır wim dosyasını mount eder yani klasöre açar.

Dism /Mount-Wim /WimFile:D:\w7\sorces\install.wim /Name:"Windows 7 ULTIMATE" /MountDir:D:\mount

bendeki ultimate sürümdü. bu işlemle instal.wim i d:\ deki mount klasörüne çıkarmış olduk.

aşağıdaki satır driver dosyalarını entegre komutu verir ve işlem oldukça uzun sürer sabırla bekliyoruz. (driver bolluğuna göre birkaç saat.)

Dism /Image:d:\mount /Add-Driver /Driver:d:\drivers /recurse /ForceUnsigned

hata verirse işlemi baştan yapıyoruz hatalı haliyle paketlemiyoruz. toshiba chip set driverları hata vermediği halde sorun olmuştu bende klasörü drivers klasörümden eksilterek sorunu çözmüştüm.

işimiz bitmişse, şimdi install.wim dosyamızı yeniden paketleme zamanı; aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Dism /Unmount-Wim /MountDir:D:\mount /Commit

komutları incelemişseniz, mantığı az çok kavramış olmalısınız. aşağıdaki komutlar da boot.wim dosyasına driver eklemek içindir. kısaca yazacak olursak, sata sürücüleri yenilendikçe, Windows 7 sata sürücüleri tanımaz hale gelebilir. aşağıdaki komutları kendinize göre düzenleyerek, boot.wim dosyanıza mastroge adıyla bilinen sata sürücülerinizi entegre edebilirsiniz.

dism.exe /Mount-Wim /WimFile:"e:\win7\sources\boot.wim" /index:2 /MountDir:"E:\mount"
dism.exe /Image:"E:\mount" /Add-Driver /Driver:"e:\drv" /recurse
Dism /Unmount-Wim /MountDir:e:\mount /Commit

son not: dos ortamında uğraşamam diyorsanız, bu komutları kopyala yapıştır yöntemiyle, not defterine kaydedin ve uzantısını txt den bat veya cmd ye çevirip çalıştırın.
görme engellilerin dikkatine: eğer nvda programınıda gömmek isterseniz, taşınabilir sürüm oluşturup ayarlarınızı kaydedin. sonra klasör halinde mount klasörüne kopyalayın. sonra kısayol oluşturup, kısayol özelliklerine girin ve hedef olarak, c:*nvda\nvda.exe yolunu belirtin. birde kısayol tuşu belirleyip, user yada kullanıcılar oradanda default oradanda dekstap yani masaüstüne gidin ve yapıştırın. bilgisayarınızı açıp kısayolu kullandığınızda nvda belirlediğiniz ayarlarla konuşacaktır. sonrada kurulumunuzu yaptırırsınız.