yardım kelimesinden ne anlıyorsunuz?

örneğin siz; yardım kelimesini duyunca aklınıza ilk gelen nedir? Sadaka, gönüllü yapılan bir iş, istek halinde karşıdaki için yapılan bir şey... Örnekleri uzatmak mümkün. Peki bir engelliyle yardım kelimesini yanyana koyduğunuzda bir bakın bakalım bu kez aklınıza ilk hangisi geliyor?
Bir gün evden çıktım. Eşim arkamdan seslendi; "gelirken kanat al."
çarşıdaki işimi bitirdim, evime dönmek üzereyken, aklıma eşimin kanat istediği geldi. Hemen bir tavukçuya girdim. Sadece tavuk satan bu iş yerinde, normal bir ses tonuyla, kanat varmı usta dedim. Adam kasadan 1tl çıkarıp uzattı. Hayırdır usta dedim. Adam, "bizde işçiyiz abi" falan diye gevelemeye başladı. Sesime verebildiğim kadar yüksek tarafından bir perde verip bağırdım. Usta kanat varmı dedim kanaaaaat! Adam "yok abi" dedi. Büyük itimalle para yardımını kabul etmeyip... Neyse çıkıp başka bir tavukçudan, aslında 2kg lazım olduğu halde 5kg kanat aldım; para üstünüde cebime koymadan, diğer elimde tutarak tekrar eski tavukçuya gittim ve yine bağırdım; kanat varmı usta kanaaat! Adam, "yok abi" dedi. Oradan çıkıp gittim.
Bu olayı aslında yıllar önce yaşadım ama yazmak dün aklıma geldi. Çünkü dün de bir manavda benzer bir olay yaşadım. İşyerine girip beyfendi görme engelliyim birşeyler alacağım yardımcı olabilirmisiniz? Diye sorduğumda, oradaki görevli, "biz işçiyiz abi" dedi. Ben de iyi o zaman işinizi yapın bakalım. Kiraz ne kadardı diye bozuntuya vermedim. Aynı hadiselerle süper marketlerde ve büyük firmalarda da zaman zaman karşılaşmışlığım çok olmuştur.
Buna sebep aslında birazda bizim kaderdaşlarımız. Adımızın dilenciye, muhtaca çıkmasında onlarında hatrısayılır payı var aslında. Sokaklarda, eminönü meydanında, eline bir müzik aleti geçirip salyasümük dilenenler var. Şimdi belkide aklınıza şu gelecek; "ulan mustafa işini gücünü bulmuşsun keyfin tıkırında tabi atıp tutacaksın bu adamlar hakkında..." Siz olayı siyah-beyaz görüyorsunuz. Gelin biraz renklendirelim. Devlet engellilere üç ayda bir 1000tl maaş ödüyor. Sonra gerçekten bakıma muhtaç olup geliri yeterli olmayanlara ortalama aylık 500tl daha. Eder aylık 800tl askeri ücreti oturduğunuz yerde kazanıyorsunuz. Tabi o müzik aletlerini çalıp toplayanların da topladıkları paralar kendilerindemi kalıyor? O da ayrı mesele. Dernekler, mafya, vs vs arada götürüyor, onlar, aylık veya yüzde küçük bir dilimle o aleti çalanlar.
O değilde, taşındığımız hafta gelip kapımızın apartman kapısının önünde çalıp para topladılar. Komşular da bizim çağırdığımızı falan düşünmüşlerdir. Gidip müdahale etsem, minübüs ile gelmişler. Birtane ağlayıp, yardım, yardım diye inleyen kaderdaşın yanında üçdört tane görme engelli falan olmayan kabadayı tipli herifler. Üzülüyorum o insanlara; caddeden karşıya geçerken bile gururuma yediremeyip yardım isteyemeyen ben kendimi onların yerine koyuyor ve kahroluyorum. Elimdende fazlaca birşey gelmiyor malesef.

Yeni yorum ekle